Taş Yünü Duvar Levhası

Taş Yünü Levhası

Taşyünü genellikle ısı izolasyonu ve yalıtımında çok sık kullanılan yapı malzemesidir. Asıl kullanım amacı ise yangın yalıtımı ve ısı geçişinin engellenmesidir. Ancak açık gözenekleri sayesinde ses yutumu görevi de görmektedir. Farklı yoğunlukları ile farklı sonuçlar alınabilmektedir. Değişik şekillerde üretilerek asma tavan olarak kullanılabilmektedir. Direk olarak uygulanabilen diğer yalıtım malzemeleri ile lamine edilebilen ses yalıtım malzemesi olarak da bilinir.

Büyük gemilerde yangın geciktirme ve izole etmesi amacıyla duvarlarda sık kullanılan taşyünü yapı malzemeleri arasında yerini korumaktadır. Üretimi ise volkanik kayaçlardan elde edilen bazalt gibi mineraller taşların 1600 derece ısıda eritilip, elyaf şeklinde yapılması ile oluşmaktadır. Su itici özelliği yangın yalıtımı ve ses yalıtımı sektörlerinde adından fazlaca söz ettirmiş bilindik standart malzemedir.

Taşyününün en önemli özelliklerinden biri 1000°C üzerindeki ısı karşısında dayanıklılığıdır. Düzgün uygulandığı taktirde taş yünü, insan hayatını kurtarmaya gerekli olabilecek değerli dakikaları kazandıracak yangın güvenliği vazifesi görmektedir. Taşyünü ile mantolama yapılan yapılar, yangına karşı güvenlidir, zira taşyünü yangının başlayıp yayılmasını önlemektedir.

Taşyünü, yalıtımının içinden geçen ses titreşim enerjisini sıcaklığa dönüştürmektedir. Taşyününün çapraz geçişli sayısız elyaftan oluşan yapısı, tümüyle titreşimleri etkisiz hale getirmektedir. Bu benzersiz fibröz elyaf yapısı taş yününü en iyi ses emici inşaat malzemelerinden biri haline getirmektedir.
Genellikle ses izolasyonu ve yalıtım uygulamalarımızda kullandığımız ürün değildir. Bunun yeride daha fazla ses yutum kabiliyeti ve ses geçiş kaybı oranı çok yüksek olan ses yalıtım malzemelerini kullanmaktayız.Bir kaç ürünün lamine edilmesi için gerekli yerlerde gerekli uygulamalarımızda kullanmaktayız.

ÜRÜN FİYAT LİSTESİ