Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Duvar Ses Yalıtımı | Komşu Ortak Bitişik Duvar Ses İzolasyonu Nasıl Yapılmalıdır ?

İki daire arasında ses yalıtımı uygulaması yaptırarak komşunuzun gürültüsünü engelleyebilirsiniz. Bu amaçla; duvar elemanlarının üzerine yay vazifesi gören, duvardan
geri yansıyan seslerin yutulmasını sağlayan ses yalıtım malzemeleri profiller arasına yerleştirilir veya doğrudan duvar üzerine yapıştırılır ve önlerine kütle oluşturan ikinci bir iç yüzey kaplama malzemesi uygulanır. Böylelikle duvar elemanının “kütle-yay-kütle” prensibi ile ses iletim performansı iyileştirilebilir.

Duvar Ses Yalıtım Malzemesinin Uygulanması

Tek katmandan oluşan yapı elemanları, havada oluşan sesin komşu mekâna geçişine kütleleri ile karşı koyar. Buna kütle kanunu adı verilir. Dolayısıyla bir duvarın ağırlığını
arttırdıkça ses geçiş kaybı da artırılmış olur. Ancak bu yöntemle ses yalıtımı sağlamak, taşıyıcı sisteme getireceği aşırı yük, ses köprüleri oluşumu ve o duvarın kalınlaşmasından dolayı ortaya çıkacak yer kaybı gibi nedenlerle ekonomik ve fonksiyonel olmaz.

Bu tür tek katmanlı bölme duvarlara alternatif olarak günümüzde çift cidarlı hafif bölme duvarla rkullanılıyor. Bu duvarlar, taşıyıcı bir konstrüksiyon arasına yerleştirilen ses yutucumalzemeler ve iki yüzüne tespit edilen ince kaplamalardan oluşur. Mevcut binalarda içeriden yapılacak uygulamalarda ses yalıtım malzemesi, yapı elemanına profillerle veyayapıştırılarak tespit edilir ve üzerine kaplama yapılır.

Tavan Ses yalıtımı | Üst Kattaki Komşu Ortak Bitişik Duvar Ses Yalıtımı Çözümleri Nelerdir ?

Katlar arası ses izolasyonu çok önem taşırFazla gürültü bir binada insanlar arasında huzursuzluk dahi oluşturabilmektedir. Çocuklu bir ev veya müzik düşkünü bir gencin evinden çıkan sesler ses yalıtımı yapılmamışsa yüksek ölçüde rahatsızlık verir. Bu huzursuzluğu sona erdirmek amacıyla katlar arasına Ses İzolasyonu veya ses yalıtımı uygulanır.

Tavandan gelen seslerin önlenebilmesi için geliştirilmiş birçok ses yalıtım malzemesi bulunmaktadır. Bu ses yaltıım malzemeleri akustik sünger veya akustik panellerdir. Farklı ortamlar için uyumlu ve ses kesebilecek yankıyı önleyebilecek derecede yalıtım gücüne sahiptirler. Ek olarak epdm ağır ses bariyeride kullanılmaktadır.

Zemin Ses yalıtımı | Alt Kattaki Komşu Ortak Bitişik Duvar Ses Yalıtımı Çözümleri Nelerdir ?

Zeminden gelen titreşimli, darbe kaynaklı seslere karşın rahatsızlık hissi uyandıran seslere karşı ses yalıtımı uygulamaları hizmeti vermekteyiz. Darbe sesleri ise iki sert cismin birbirine çarpması sonucu ortaya çıkan ve katı cisimler üzerinde titreşim yoluyla yayılan seslerdir. Çok katlı yapılarda en önemli gürültü sorunları darbe seslerinden kaynaklanır.

Zeminlerde genellikle titreşimli sesleri örnek olarak bir bateri çalınması ile oluşacak darbe kaynaklı sesi veya topuklu ayakkabı ile zeminden giden sesleri düşünün bu sesleri engellemek için kauçuk levha veya bondeks sünger dediğimiz ses yalıtım malzemeleri kullanılır. Mekanınızın fotoğrafları veya canlı gözlemlemeler sonucu malzeme teşhisi yapılır. Bu işlemler bittikten sonra onayladığınız takdirde en kısa sürede uygulama ekibimizle işlemi tamamlar.

ÜRÜN FİYAT LİSTESİ